Burun Estetiği (Rinoplasti, Nazoplasti)
Burun şekillendirme ameliyatları ülkemizde en çok yapılan estetik ameliyatlardandır. Çoğu zaman bu ameliyata burun tıkanıklığının giderilmesi için yapılan girişimler (septum eğriliği düzeltilmesi) de eşlik etmektedir. Burunun şeklini iyileştirmek, güzelleştirmek isteyen kişiler genellikle kendi yüz özelliklerine ve kişiliklerine uygun, rahat nefes alabilen ve ameliyat olduklarını belli etmeyecek bir burun isteği taşırlar. Nadir olarak da belirli bir kişiye benzemek arzusu duyabilirler. Plastik cerrahi uzmanı kişinin isteklerini anladıktan sonra burun ve yüz yapısına göre hangi hedeflerin gerçekleştirilebilir ve uygun olduğunu değerlendirerek hastasıyla paylaşır. Buna göre ameliyat planı hastalar arasında belirgin farklar gösterebilir. Bazı hastalarda burun kemiklerine dokunmadan sadece burun ucu şekillendirilerek istenilen görünümü sağlamak mümkün olabildiği halde, çoğu kişide burun kemiklerini de kırarak şekillendirmek, burun içindeki eğrilikleri de gidermek gerekli olmaktadır. Hiçbir burun diğerinin aynı olmadığı için, hiçbir burun ameliyatı da diğerinin aynısı olmamalı, ameliyatı yapan kişi farklı durumlarda kullanılabilecek çok çeşitli yöntemler konusunda bilgi ve beceri sahibi, daha önce başarısız ameliyatlar geçirmiş ya da doğuştan anomalisi olan hastaları tedavi ederken de çoğu kez yaratıcı olmalıdır. Burun ameliyatları, özellikle vurgulamak istediğim gibi, kişiye özel nitelikte olmakla beraber ortalama bir olguda şu şekildedir:
Ameliyat hemen her zaman genel anestezi veya bu konuda becerisi olan bir anestezi uzmanınca verilecek rahatlatıcı ve uyutucu ilaçlar desteğinde yapılmalıdır. Sadece lokal anestezi ile, veya etkili bir rahatlama ve uyku durumu sağlanmadan ameliyat yapılması tercih edilmez, ancak çok sınırlı bir işlem için bazı hastalarda kabul edilebilir.
Hasta uyuduktan sonra burun ek olarak lokal anestezi ile uyuşturulur. Göreceli olarak basit olgularda sadece burun delikleri içinden, karmaşık olgularda ise burun içine ilaveten burun delikleri arasından yapılan kesi ile şekillendirilecek kemik ve kıkırdaklara ulaşılır. Burundaki kamburu oluşturan kıkırdak ve kemik kesilerek ve törpülenerek alınır, varsa burun içindeki eğrilik düzeltilerek solunum yolu açılır, burun kemikleri her iki tarafta kısmen kesilerek ortaya doğru itilmek suretiyle burundaki genişlik giderilir, burun ucu kıkırdakları kısmen çıkarılıp şekillendirilir, gerekirse burun ucu kaldırılır, gerekli yerlere kıkırdak parçaları ile destekler konulur, yapılan değişikler içeriden dikişlerle sabitlenir, kesiler dikilir, burun deliklerine gerekirse tampon konulur ve dışarıdan alçı tespit yapılarak ameliyat bitirilir. Ameliyat sonrası ilk gün buz uygulaması yapılır, varsa ertesi gün tampon çekilir, alçı bir hafta sonra çıkarılır ve dikiş alınır. Çoğu hasta ilk gün dışında ağrı hissetmez. Gözlerin çevresinde oluşan morluk ve şişlikler ameliyattan on gün sonra oldukça azalır ve genellikle hastanın işe başlamasına engel olmayacak bir seviyeye iner. Hastaların büyük çoğunluğunda ameliyattan 3 hafta sonra burun ve yüzde farkedilir şişlik ve morluk kalmamış durumdadır. Burnun tamamen iyileşmesi, incelmesi ve son halini alması ise genellikle bir yılı bulur.
Burnum istediğim gibi olur mu, yüzüme yakışır mı, tekrar ameliyat olmam gerekir mi gibi sorular hastaların aklına en sık takılan konulardır. Plastik cerrahinin günümüzde ulaştığı düzey hastaların çoğu için yüzüne yakışan, doğal, güzel ve düzgün görünümlü, rahat nefes alabilen bir burun yapısına tek ameliyatla kavuşabilme olanağı sağlamaktadır. Buna rağmen, hiçbir cerrah herhangi bir ameliyat için hastasına her şeyin mükemmel olacağı garantisini veremez. Ancak konusunda deneyimli ve yetenekli bir plastik cerrahi uzmanının hastasının beklentilerini anladıktan ve bu beklentilerin karşılanması konusunda yaptığı gerçekçi değerlendirmeyi hastasıyla paylaşıp üzerinde uzlaşıya vardıktan sonra yaptığı ameliyatlarda hasta memnuniyeti oranı yüksek, yeniden ameliyat olma ihtimali ise düşüktür.